Ciekawostki zapachowe

23 Views Comment Off
Ciekawostki zapachowe
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zapach to zmysł, z którym związane są liczne ciekawostki. Jak wiadomo dziewczyny, kobiety mają zdecydowanie bardziej wrażliwy zmysł powonienia. Jak twierdzą psycholodzy ma to związek z większą emocjonalności pań. Poznajcie więcej ciekawostek o psychologii zapachu.

Mimo, że to kobiety trafniej potrafią po zapachu określić płeć, mężczyźni mają lepszą pamięć węchową. Dlatego to właśnie wśród mężczyzn jest najwięcej speców od wymyślania zapachów.

Psychologowie zdradzają też inne ciekawostki. Okazuje się, że najwięksi twórcy słynnych zapachów określani jako geniusze cechują się pewnymi cechami psychicznymi takimi jak np. wyobraźnia i empatia. Co ciekawe, słynni malarze, muzycy również mieli opinię fanatyków zapachu.

Inną ciekawostką psychologiczną jest to, że wyczulenie na zapach u kobiety może być związany z zawartością hormonów. Kobiety w ciąży mają zdecydowanie bardziej wyostrzony zmysł węchu. Jeśli więc jesteś w ciąży, staraj się unikać silnych perfum. Lepiej w takiej sytuacji wybrać lżejsze zapachy.

Kolejną ciekawostką jest to, że zamiłowanie do określonego zapachu związane może być z z naszymi zainteresowaniami i wspomnieniami. Psychologia zapachu mówi o tym, że zamiłowanie do zapachu wanilii może wynikać ze wspomnieniem mleka z piersi matki albo zapachu kosmetyków dla niemowląt. Zamiłowanie do określonego zapachu może również wiązać się z naszym stylem życia. Okazuje się, że wielbicielki kultury dalekiego wschodu mogą gustować w zapachach orientalnych, takich jak np. Lancome Benghal . Z kolei zapalonym imprezowiczkom i miłośniczkom wielkomiejskiego stylu życiu bardziej odpowiadać może Chanel.

Inne ciekawostki dotyczą tego dlaczego nie czujemy własnego zapachu. Otóż czasem jest tak, że przyzwyczajamy się do określonego zapachu i po pewnym czasie już go nie czujemy. Tak jest np. gdy jesteśmy w zadymionym pomieszczeniu. Z kolei całkowite nieodczuwanie zapachu nazywane jest anosmią. Ciekawostką jest też to, że niektórzy ludzie zdolni są odczuwać zapach, którego nie ma. Tacy ludzie cierpią na fantosmię.

Pozostałe artykuły o szkole i nauce:

About the author

Related Articles

Ankieta:

Czy warsztaty z angielskiego dla dzieci w Białymstoku czy Wrocławiu są na odpowiednio wysokim poziomie?

View Results

Loading ... Loading ...
Kategorie
Komentarze
Archiwa
Menu: