Książki elektroniczne, zwane potocznie ebookami, od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na wygodę – można je kupić i pobrać w kilka sekund, a do tego są lekkie i poręczne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ebooki są tańsze niż tradycyjne książki. Czy jednak rzeczywiście? Gdzie można kupić najtańsze ebooki?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw przyjrzeć się bliżej temu, czym są e-booki oraz jak działa ich sprzedaż. E-book to nic innego jak książka w formie elektronicznej, którą możemy czytać na specjalnym urządzeniu – czytniku lub smartfonie z odpowiednią aplikacją.
Obecnie istnieje wiele platform sprzedażowych oferujących e-booki w różnych formatach. Najpopularniejsze z nich to Amazon Kindle oraz Google Play Books.
Czy są tańsze?
E-booki są coraz popularniejszym wyborem, gdyż można je kupić w niższej cenie niż książki tradycyjne. Jednak czy na pewno są tańsze? Księgarnie internetowe oferują e-booki w różnych formatach, a niektóre z nich mogą być droższe niż książki tradycyjne. Ponadto, jeśli chcesz kupić kilka e-booków, możesz zapłacić więcej niż za jedną książkę tradycyjną. Dlatego też przed zakupem e-booka warto porównać ceny w różnych sklepach.
E-booki – oszczędność pieniędzy czy gorsza jakość?
Nie da się ukryć, że e-booki są tańsze niż tradycyjne książki. Można je kupić nawet za kilka złotych, a czasem nawet za darmo. Dla porównania tradycyjna książka kosztuje przeciętnie od 20 do 50 zł. Oszczędność pieniędzy jest więc oczywista. Jednak czy taki e-book jest równie dobry jak tradycyjna książka? Czy możemy mieć pewność, że będzie się nam podobał? Niestety, nie ma na to gwarancji.
Porównanie cen e-booków i książek
Ceny książek w formie elektronicznej są niższe niż ceny książek tradycyjnych. Wynika to z faktu, że produkcja i dystrybucja e-booków jest tańsza. Nie ma kosztów papieru, druku i opakowania. Wydawcy mogą także udostępniać e-booki bezpośrednio swoim czytelnikom, a nie przez pośredników, takich jak księgarnie. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę jest fakt, że e-booki nie podlegają podatkowi VAT. Porównując ceny e-booków i książek tradycyjnych, należy pamiętać o tym, że cena e-booka zawiera VAT, a cena książki tradycyjnej – nie. Dlatego też, aby dokonać porównania cen “na równi”, należy odliczyć od ceny książki tradycyjnej 23%. Wtedy okazuje się, że różnica w cenach jest mniejsza, a czasem nawet e-book jest droższy od książki tradycyjnej.
Należy także pamiętać o tym, że w przypadku e-booków istnieje możliwość zwrócenia go do 14 dni od zakupu. W przypadku ksiązek tradycyjnych – zwrócenie jest możliwe tylko wtedy, jeśli książka nie była otwierana i nosi ślady tego (np. plomba na grzbietowej stronie).